Ölçme ve Değerlendirme

Alternatif Ölçme Araçları

[ad_1]

Alternatif Ölçme Araçları kpss ölçme ve değerlendirme dersine ait bir konudur. Alternatif ölçme araçları Kontrol listesi, Dereceleme Ölçekleri, Dereceli Puanlama Anahtarı (Rubrik) olmak üzere 3 başlıktan oluşmaktadır. Önceki konumuzda Alternatif Değerlendirme Yöntemlerini işlemiştik. Sıradaki konumuz ise Alternatif Ölçme Araçları olacaktır.

Alternatif Ölçme Araçları

Alternatif Ölçme Araçlarında farklı özellikleri ve duyarlılıkları sebebiyle 3 tür araç kullanılır. Bu araçlar az duyarlı olandan başlayarak en duyarlıya doğru sıralanmaktadır.

1.Kontrol listeleri

2.Dereceleme ölçekleri

3.Dereceli puanlama anahtarı (Rubric)

1. Kontrol listeleri

Gözlenecek bir davranışın alt dallarını yapıldı/ yapılmadı, var/ yok şeklinde işaretlenmesi ile belirlenen ölçme aracıdır. Kontrol listeleri sadece performansı oluşturan davranışların ne kadarının yapılıp yapılmadığını gösterir. Bu nedenle duyarlılığı düşüktür.

Bu listeler öğretim amaçlı olarak da kullanılabilir. Performans gerçekleşirken gözlenir ve gerekli işaretlemeler yapılır. Daha sonra kontrol listeleri öğrencilere verilir ve hangi davranışı yapıp yapmadıkları gösterilir. Eksiklerini gidermeleri için öğrencilere fırsat tanınır. Gözlenen davranışlar ardışık olabileceği gibi birbirinden bağımsız da olabilir.

2. Dereceleme Ölçekleri

Kontrol listelerinde davranışlar yapıldı veya yapılamadı şeklinde dereceleniyordu. Dereceleme ölçeğinde ise bu davranışların ne kadar ne kadar kaliteli yapıldığını gösteren bir ölçme aracıdır. Bazı kaynaklarda likert tipi ölçme aracı olarak da geçmektedir. Kontrol listelerinden daha duyarlı olan bu ölçekler davranışın gösterilme veya gösterilmeme düzeylerini belirtir.

3. Dereceli puanlama anahtarı (Rubrik)

Dereceli puanlama anahtarı dereceleme ölçeklerine benzerler. Puanlama ölçütlerinin ayrıntılı olarak tanımlandığı ölçme araçlarıdır. Dereceli puanlama anahtarı, öğrencilerin yazılı kompozisyonlarının , sözel sunumlarının ve bilimsel projelerinin değerlendirilmesinde bir çeşit puanlama ölçüsüdür.

Dereceli puanlama anahtarı 3 bölümden oluşur;

Ölçüt tanımlamaları: öğrencilerin değerlendirilecek yanıtlarındaki nitelik farklılıklarını tanımlama yolunu ifade eder.

Değerlendirme ölçütleri: Öğrencilerin ölçütlere göre ne kadar iyi performans gösterdiklerini gösterir.

Puanlama stratejisi: Puanlama bütünsel veya analitik biçimde olabilir. Bunlardan hangisinin kullanılacağı amaca bağlıdır.

1. Sonuç rubriği (Holistik- Bütünsel): Değerlendirme performans sonucu ortaya çıkan ürüne ve özelliklerine göre yapılır. Çalışmalardaki süreç ve aşamalar dikkate alınmaz.

2. Süreç rubriği (Analitik): Öğrencinin çalışmaları ve performansı ön plandadır. Bu performansların ve öğrenme süreci aşamalarının gözlenip puanlanması esasına dayanır. Bu sayede öğrencinin tüm çalışmaları ve süreçteki tüm aşamaları takip edilip değerlendirilir.

Sonuç ve süreç rubrikleri farklı özelliktedir ve farklı amaçlarla kullanılırlar. Birbirlerinin yerlerine kullanılmaları mümkün değildir.

Kpss eğitim bilimleri ölçme ve değerlendirme dersine ait Alternatif Ölçme Araçları konusunu işledik. Bir sonraki kpss ölçme ve değerlendirme konusu Korelasyon Katsayısı olacaktır.

Alternatif Ölçme Araçları, geleneksel ölçüm araçlarına alternatif olarak kullanılan ve farklı amaçlar için tasarlanmış olan ölçüm araçlarıdır. Bu araçlar, ölçüm yapma sürecini daha etkili ve verimli hale getirmek için geliştirilmiştir.

HTML’de bold etiketi, metni kalın olarak vurgulamak için kullanılan bir etikettir. Bu etiketi kullanarak Alternatif Ölçme Araçları’nın önemli noktalarını vurgulayabiliriz.

Başlıklar:

Alternatif Ölçme Araçları Nedir?

Alternatif Ölçme Araçları, geleneksel ölçüm araçlarının yerine kullanılan ve belirli amaçlara yönelik olarak tasarlanmış ölçüm araçlarıdır. Bu araçlar, genellikle daha doğru sonuçlar elde etmek, ölçüm sürecini kolaylaştırmak veya farklı ölçüm yöntemlerini kullanmak için tercih edilir.

Alternatif Ölçme Araçlarının Önemi

Alternatif Ölçme Araçları, birçok farklı alanda önemli bir role sahiptir. Örneğin, inşaat sektöründe lazer ölçüm cihazları kullanılarak hassas ölçümler yapılabilir ve yapılan işin kalitesi artırılabilir. Ayrıca, sağlık sektöründe kullanılan tıbbi ölçüm cihazları, hastaların sağlık durumunu doğru bir şekilde değerlendirmeye yardımcı olur.

Alternatif Ölçme Araçlarının Örnekleri

HTML’de bulunan tabloları, farklı ölçüm araçlarının benzersiz örneklerini tanıtarak tekrar yazabiliriz:

| Araç | Açıklama |
|—————————————-|———————————————————————————–|
| Lazer ölçüm cihazı | Uzaklığı veya uzunluğu hassas bir şekilde ölçmek için kullanılan bir cihazdır. |
| Tıbbi termometre | Vücut sıcaklığını ölçmek için kullanılan bir ölçüm aracıdır. |
| İzleme bilekliği | Kalp atış hızını, adımları ve uyku süresini ölçmek için kullanılan bir cihazdır. |
| Havadaki partikül ölçüm cihazı | Havada bulunan toz ve diğer partiküllerin ölçülmesi için kullanılır. |
| Alternatif enerji izleme cihazı | Evde veya iş yerinde kullanılan enerji tüketimini izlemek için kullanılan bir cihazdır. |

Alternatif Ölçme Araçları, farklı ihtiyaçlar için tasarlanmış ölçüm araçlarıdır. Bu araçlar, ölçüm süreçlerini daha kolay sağlar, daha doğru sonuçlar elde edilmesini sağlar ve genellikle geleneksel ölçüm araçlarına göre daha pratik ve kullanışlıdır.

[ad_2]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu