KPSS Lisans

KPSS Lisans Nedir?

Devlet kurumlarında mesleki olarak yapılan alımlarında ihtiyaç veya eksiklik halinde alımları için gerekli olan sınav türüdür. Kpss lisans üniversite adaylarının yani  3-4. Sınıf öğrencilerinin girebileceği yada mezun olan adayların(en az 4 yıllık aday) girmesi  gereken bir sınavdır .Kpss lisans içeriği 120 soru olup 130 dk süresi bulunur.60soru  genel yetenek ,60 soru genel kültür oluşturmaktadır .Adayların bildiği üzere her yanlış sayısı doğru olan bir yanıtı götürmektedir.

 2021 Kpss Lisans sınavında Türkçe: 30 Soru Vatandaşlık: 9 Soru  Matematik ve Geometri: 30 Soru Coğrafya: 18 Soru Güncel Bilgiler: 6 Soru Tarih: 27 Soru şeklinde oluşmaktadır

Kpss ön lisans . Kpss ön lisans 2 yıllık bölümlerden mezun olan ve lisans 1-2 sınıf öğrencilerinin de başvurabileceği    üniversite öğrencilerin herhangi kurum veya kuruluşa gerekli olan kadro için başvurmasına girmesi gereken sınav türüdür. Sınav her yıl yapılmamaktadır iki yılda bir yapılmaktadır lisans da olduğu gibi genel kültür ve genel yetenek sorularından oluşmaktadır . Yalnızca sınav süresi 2 saat 10 dakikadır Kpss ön lisans başvurmak için ön lisansta olduğu gibi 80 türk lirası atm üzerinden yatırılarak ösym sitesinden başvuru yapılabilmektedir. Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Finansbank, Vakıfbank  Kuveyt Türk Katılım Bankası, Halkbank’tan KPSS ücret ödemelerini tüm şubeler, ATM’ler ve internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu