YDS

YDS Kelimeleri – Fiil Öbeği (Phrasal Verb) Bilgisi Ölçme | Vocabulary

[ad_1]

Yds konularından işleyeceğimiz bu ilk bölümde YDS Kelimeleri, kelime ve fiil öbeği bilgilerini ölçme, Vocabulary gibi başlıklar ele alınacaktır. YDS kelimeleri konusunda sizlere sınavlarda çıkan soruların nasıl çözülmesi gerektiğine dair ipuçları vereceğiz. Bu ipuçları soruları daha hızlı çözmenize yardım edecektir. Gerek dershanelerde gerek diğer eğitim kurumlarında sizden soruyu tamamen okuyup düz bir mantıkla cevap vermeniz istenmez. Hem zamanı daha etkili kullanmak hem de soruların doğru cevaplanma oranını arttırmak için, bir YDS sorusunun ipuçlarıyla nasıl çözülmesi gerektiğinden bahsedilir. Bunlarla beraber konu sonunda ön ekler ve son ekler paylaşılmıştır.

YDS Kelimeleri – Kelime ve Fiil Öbeği Bilgisi Ölçme

Sınava giren her aday, çözdüğü deneme sınavları ışığında, YDS’nin hangi bölümünden başlayacağına kendi karar vermelidir. Bununla birlikte, Yabancı Dil Sınavının ilk 6 sorusunda, size verilen bir cümleyi, şıklarda bulunan fiil (v), isim (n), sıfat (adj.), zarf (adv.) veya phrasal verb (phr v.) denilen fiil öbeklerinden biriyle tamamlamanız beklenmektedir. ÖSYM bu bölümde sizden istediğini “1. – 6. sorularda, cümlede boş bırakılan yerlere uygun düşen sözcük ya da ifadeyi bulunuz.” cümlesiyle belirtir. Bu bölümdeki sorularda, ÖSYM’nin önerdiği şıkların tamamı aynı türdendir (Örneğin; beş şık da isimdir). Dolayısıyla, şıklardan birinin hangi tür olduğunu saptamanız, soruyu çözmenizdeki ilk aşama için yeterli olacaktır. YDS Kelimeleri konusunda soru çözümlerinde bu sadece birinci aşamaydı.

İkinci aşamada, size verilen cümlenin yapıca olumlu mu olumsuz mu olduğunu saptamanız gereklidir. Tabi ki, burada size ilk yardımcı olacak element, auxiliary verb dediğimiz, yardımcı fiiller olacaktır.

Örneğin; don’t, isn’t gibi yardımcı fiillere dikkat etmelisiniz.

Bununla birlikte, ön ekler ve son ekler de size yardımcı olacaktır.

Örnek vermek gerekirse, care (v) fiilinin anlamı, dikkat etmek, özen göstermek anlamına gelirken, sonuna gelen –ful son eki bu kelimeyi dikkatli (sıfat) anlamına taşırken, -less son eki ile birleşip careless yani dikkatsiz (sıfat) anlamına getirir.

Son olarak da, cümle içindeki bağlaçlara bakmanız gerekir. But, however gibi bağlaçlar yargıyı olumludan olumsuza ya da tam tersi olacak şekilde, adeta ağızda acı bir tat bırakırken; so, therefore gibi bağlaçlar, cümleyi olumlu başlarsa olumlu, olumsuz başlarsa olumsuz olarak yönlendirir.

Verilen cümlenin olumlu ya da olumsuz olduğunu saptadıktan sonra, şıklardaki kelimelerin ya da phrasal verb şıklarının anlamca olumlu mu olumsuz mu olduğunu anlamalısınız. Bu aşamada da, yukarıda belirttiğim gibi ön ve son eklerden faydalanabilirsiniz. Bu ön ve son eklerin listesini yazının sonunda bulabilirsiniz.

YDS Kelimeleri konusunda en son teknik olarak da, eğer boşluktan önce ya da sonra veya her iki yerde de “in, at, of, about, on” gibi edatlar varsa ve şıklar da fiil değilse, bildiğiniz kalıpları hatırlamanız gerekebilir. Örnek vermek gerekirse, bir şeyden korkma duygusunu belirtirken, “He is afraid of cats.” gibi bir cümlede sizin afraid sıfatını kaçırmamanız gerekiyor. Dilerseniz, aşağıda bir tane ÖSYM tarafından sorulmuş soruyu beraber çözelim:

 

(YDS – İlkbahar 2013)

Before they are allowed to be used, all medicines, including vaccines, are —– tested to assess how safe and effective they are.

 

A) incidentally   B) hazardously  C) thoroughly

 

D) fatally             E) offensively

 

 

1.       İlk aşamada, önceden belirttiğimiz gibi şıklardaki kelimelerin türlerini buluyoruz. Çok açık bir şekilde görülüyor ki, her şık –ly son ekiyle bitiyor ve bu son ek, kelimeyi zarf yapar.

2.       Daha sonra, cümlenin olumlu mu olumsuz mu olduğuna bakalım. Cümledeki anahtar kelimeler, medicine (n), test (v), safe (adj.) ve effective (adj.). Birebir çevirmemiz gerekirse, sırasıyla, ilaç, test etmek, güvenli ve etkin anlamına geliyorlar. Bu kelimelerle birlikte bizi cümlenin genel olarak olumlu olduğunu düşünmekten alıkoyacak herhangi bir bağlaç ya da ön veya son ek yok. Dolayısıyla cümlemiz olumlu sınıfta.

3.       Şıklardaki zarflara bakıp olumlu mu olumsuz mu olduklarına karar verecek olursak;

incidentally = tesadüfen, kazara (negatif)

hazardously = tehlikeli olarak (neg.)

thoroughly = adamakıllı, tamamen, iyice (poz.)

fatally = ölümcül şekilde (neg.)

offensively = saldırgan bir biçimde (neg.)

4.       Görüldüğü gibi, elimizde kalan tek olumlu anlamlı şık C şıkkı, yani thoroughly. Zaten sağlamasını da yapmak istersek, sonuçta her zaman dörde bir kalmayabilir, emin olmadığımızı farz ederek şıkları test edelim:

Cümlenin anlamı tam olarak, “Aşılar dâhil olmak üzere tüm ilaçlar, kullanımına izin verilmeden önce ne kadar güvenli ve etkin olduklarını ölçmek için —– test edilir.”

İlaçlar hakkındaki en ufak bir bilgimiz bize ilaçların izin almak adına, tesadüfen, tehlikeli olarak, ölümcü şekilde ya da saldırgan bir biçimde (!) test edilmediğini anlamamız için yeterli olacaktır.

5.       Dolayısıyla doğru cevap, tek olumlu zarf olan “thoroughly” yani C şıkkıdır.

 

 

Yds Kelime Bilgisi Ölçme Soru Çözümü

YDS Kelimeleri – Ön Ekler ve Son Ekler

PREFIXES and SUFFIXES
dis –im –in –mis –pre –
disagreeimpatientinactivemisbehaveprearrange
disappearimperfectincompletemislayprecook
disarmimpoliteincorrectmisleadprepaid
disconnectimpossibleindefinitemisplacepreschool
dishonestimpuremispronouncepretest
dislikemisreadpreview
disloyalmisspell
dismountmistreat
disobeymisuse
disorder
disown
distrust
re –un –
reappearremoveunableunheated
rearmrenameunafraidunkind
rearrangerenumberunbrokenunknown
recountrepackuncertainunlike
redorepaintuncommonunlock
reenterrepayuncookedunlucky
refillreplaceuncoverunpainted
refreshreplayundecidedunreal
refriedrereadundressunselfish
regrewrerununequaluntangle
regroupresaleunevenuntied
reheatreshapeunexpectedunusual
rehireretellunfairunwrapped
reloadrethinkunfamiliar
remaderetraceunfasten
remakerewordunhappy
remarryrewriteunhealthy
– able– en– er– ful
admirableblackenbomberarmful
agreeablebrightencatchercareful
approachablecheapencommandercheerful
avoidabledampendefendercolorful
believabledarkendesignerdelightful
breakablefattendodgerfearful
comfortableflattendriverforgetful
curablefreshendryerhelpful
desirablegladdenexplorerhopeful
enjoyablegoldenfollowerjoyful
excitablehardengamblerpainful
excusablelengtheninvaderpeaceful
exchangeablelightenjugglerplayful
imaginableloosenleaderrespectful
laughablemoistenmanagerrestful
likablequickenpaintersuccessful
manageableripenperformerthankful
moveablesaddenpitcheruseful
noticeablesharpenpointerwasteful
observableshortenrancherwonderful
pleasurablestrengthenrobberyouthful
readablesweetenruler
respectablethickenscraperible
salabletoughensettlercollapsible
teachablewhitensharpenercollectible
trainablewidenshopperconvertible
understandablewoodenspeakerdefensible
usablestingerdigestible
washableteacherexpressible
wearabletrapperforcible
workablewasherreversible

 

 

Phrasal verbler (“fiil öbekleri” olarak da bilinir) İngilizce’de sıkça kullanılan ve fiillerin birleşmesiyle oluşan ifadelerdir. Bu ifadeler fiilin anlamını değiştirir veya genişletir. Phrasal verbler, hem kelime haznenizi geliştirmek hem de İngilizce konuşma becerilerinizi ilerletmek için çok önemlidir.

Örneğin, “to give up” (vazgeçmek) bir phrasal verbtir. Bu ifade, “to quit” veya “to stop” gibi tek kelimeyle ifade edilemeyen bir anlam taşır. Ayrıca, phrasal verblerin bazı durumlarda farklı anlamları olabilir. Örneğin, “to give up” hem “vazgeçmek” anlamına gelebilir, hem de sigarayı bırakmak anlamına gelebilir.

Phrasal verbler İngilizce konuşurken anlaşılması zor olabilir, çünkü bu ifadelerin oluşumu kurallara uymaz. Bu nedenle, phrasal verbleri ezberlemek ve anlamını öğrenmek önemlidir. Bunun için, phrasal verbleri örneklendirerek ve sık sık pratik yaparak öğrenmek etkili bir yöntemdir.

Aşağıda, phrasal verbleri daha iyi anlamanızı sağlayacak bazı örnekler verilmiştir:

1. Break up – ayrılmak (Bir ilişkiyi sonlandırmak)
Örnek: They broke up after five years of dating. (Beş yıl sonra ayrıldılar.)

2. Call off – iptal etmek
Örnek: The game was called off due to bad weather. (Oyun kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildi.)

3. Look after – bakmak, ilgilenmek
Örnek: Can you look after my dog while I’m on vacation? (Tatildeyken köpeğime bakabilir misin?)

Phrasal verbleri öğrenmek, İngilizce konuşurken daha akıcı ve doğal bir şekilde ifade etmenize yardımcı olur. Bunun için geniş bir kelime haznesi oluşturmak ve phrasal verbleri doğru bir şekilde kullanmak önemlidir. Kendi cümlelerinizi oluşturarak ve bol miktarda pratik yaparak phrasal verbleri öğrenmeye devam edin. Bu sayede İngilizce yetenekleriniz gelişecek ve daha güvenli bir şekilde iletişim kurabileceksiniz.

[ad_2]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu