Güncel Konular

Türkiye’nin Üye Olduğu Uluslararası Kuruluşlar

[ad_1]

Türkiye’nin üye olduğu uluslararası kuruluşlar devamlı güncellenmekle birlikte Kpss güncel konular içinde bilinmesi gereken önemli konulardandır. Kpss genel kültür sorularının içerisinde yer alan bu konu sadece Kpss açısından değil genel kültürümüzün gelişmesi açısından da bize katkı sağlayacaktır. Bu üye kuruluşları teker teker inceleyelim.

1) Nato (Kuzey Atlantik Paktı): 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyet Rusya’nın yayılımcı politikasına karşı 4 nisan 1949’da kurulmuştur.Üye sayısı 28 olan Nato birliğine Türkiye 1952 yılında kabul edilmiştir. Ülkemiz askerlerini Avrupa dışında ilk olarak Afganistan’a sonra da Avrupa dışına ikinci kez Libya’ya (Mart 2011) Nato bünyesinde göndermiştir. 2012 Nato zirvesi en son Chicago’da yapılmıştır.

2) AGİT (Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı): 1970’li yılların başında soğuk savaş koşullarındaki Avrupa’nın bölünmüşlüğüne son vermek , güvenlik ve istikrarın kazanılmasını sağlamak amacıyla 1973 tarihinde Helsinki’de çalışmalara başlanmış ve 1975’de 33 Avrupa ülkesi, ABD ve Kanada  tarafından  Helsinki Nihai Senedi’nin imzalanmasıyla sonuçlanmıştır.

3) Ekonomik İşbirliği Örgütü (EİT): 1985 yılında Türkiye, İran ve Pakistan arasında kurulmuştur. Sonradan Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın katılımıyla 10 üyeli bir teşkilat haline gelmiştir.

4) G-20 (Ekonomisi Gelişmiş ve Gelişmekte Olan 20 Ülke): Küresel ekonomi ve mali sistemin daha fazla geliştirilmesini sağlamak ve küresel krizlere karşı önlem almak amacıyla 1999 yılında kurulmuştur. G-20 üyeleri; Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkiye, İngiltere, ABD ve Avrupa Birliğinden oluşmaktadır.

5) OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü): Türkiye’nin üye olduğu uluslararası kuruluşlar arasında olan OECD, 1947 ile 1960 yılları arasında faaliyet gösteren Avrupa İktisadi İşbirliği Teşkilatı (OEEC) yerine oluşturulmuş bir örgüttür. OECD 1961 yılında resmen faaliyete başlamıştır. Son üyesi Şili olup şu anda Türkiye dahil 31 üyesi bulunmaktadır.

6) Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ): 25 Haziran 1992 tarihinde Türkiye’nin öncülüğünde İstanbul Zirvesi Bildirisi ile kurulmuştur. KEİ üyeleri; Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan olmak üzere 12  üyeden oluşmaktadır. Merkezi İstanbul’dadır.

* KEİ Vize Anlaşmaları: ”KEİ Üyesi Ülkelerin İşadamları İçin Vize İşlemlerinin Kolaylaştırılması Anlaşması” ile ”KEİ Üyesi Ülkelerin Profesyonel Sürücüleri İçin Vize İşlemlerinin Kolaylaştırılması Anlaşması” 2008 yılında Tirana’da 19. Balkanlar Konseyi Toplantısında, Arnavutluk, Ermenistan, Moldova ile Türkiye arasında imzalanmıştır.

7) Gelişmekte Olan 8 İslam Ülkesi (D-8): Türkiye’nin üye olduğu uluslararası kuruluşlar  dahilinde olan, ilk adımlarını Necmettin Erbakan’ın attığı D-8, Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın katılımıyla 1997 yılında İstanbul’da yapılan Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesi ile resmen kurulmuştur.

8) İslam Konferansı Örgütü (İKÖ): 1969’da Fas’ta kurulmuş olup merkezi Cidde’dedir. Türkiye dahil 57 üyesi bulunmaktadır. 2005’ten bu yana genel sekreterliğini Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu yürütmektedir.

9) Avrupa Konseyi (AK): Türkiye’nin üye olduğu uluslararası kuruluşlar içerisinde bulunan Avrupa Konseyi, 1949 yılında Avrupa’da insan hakları, demokrasi, ve hukukun üstünlüğünü savunmak amacıyla Avrupa çapında kurulmuş hükümetler arası kuruluştur. Avrupa Birliğinden farklı olmakla beraber Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Avrupa Konseyine bağlıdır. 2010 Anayasa değişikliği ile Türkiye vatandaşları haklarını burada aramadan önce Anayasa Mahkemesinde haklarını arayabilecektir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin merkezi Fransa’nın Strasbourg kentindedir. Burada görev yapan Türk yargıcın adı Ayşe Işıl Karataş’tır. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına Mevlüt Çavuşoğlu seçilmiştir.

10) Birleşmiş Milletler (BM): Türkiye’nin üye olduğu uluslararası kuruluşlar içerisinde yer alan Birleşmiş Milletler konusu bir önceki konuda detaylı bir şekilde anlatılmış. Konuya buradan olaşabilirsiniz: Birleşmiş Milletler (BM)

Türkiye, birçok uluslararası kuruluşta üye olarak yer almaktadır. Bu kuruluşlar Türkiye’nin dış politikasında önemli bir rol oynamakta ve ülkemizin ekonomik, politik ve sosyal alanlarda uluslararası işbirliğini sağlamak için çalışmaktadır.

**Birleşmiş Milletler (BM):** Türkiye, 1945 yılında kurulan bu uluslararası örgüte üye olarak yer almaktadır. BM, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak, küresel sorunlara çözüm bulmak ve uluslararası hukuku korumak amacıyla faaliyet göstermektedir.

**NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü):** Türkiye, 1952 yılında NATO’ya üye olmuştur. Bu örgüt, Kuzey Amerika ve Avrupa ülkeleri arasında askeri işbirliğini sağlamak ve ortak savunma politikalarını geliştirmek amacıyla kurulmuştur.

**Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ):** Türkiye, 1995 yılında kurulan DTÖ’ye üyedir. DTÖ, uluslararası ticaretin serbestleştirilmesi ve ticaret politikalarının düzenlenmesi için çalışmaktadır. Ülkeler arasında adil ve eşit ticaret fırsatları sağlamayı hedeflemektedir.

**Avrupa Konseyi:** Türkiye, 1949 yılında Avrupa Konseyi’ne üye olmuştur. Bu kuruluş, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi değerleri korumak ve teşvik etmek amacıyla faaliyet göstermektedir.

**Avrupa Birliği (AB):** Türkiye, 1987 yılında AB’ye tam üyelik başvurusunda bulunmuş ve müzakereler devam etmektedir. AB, Avrupa ülkeleri arasında ekonomik ve politik işbirliğini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Türkiye’nin AB üyeliği, ülkenin ekonomik ve politik ilişkilerini güçlendirecek ve entegrasyon sürecinde daha aktif bir rol oynamasını sağlayacaktır.

**Ulusal üye olduğumuz uluslararası kuruluşlar da vardır. Örneğin,** Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (TİKA), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) olarak da bilinir. Bu kuruluş, Türkiye’nin kalkınma projelerini ve yardımlarını dünya genelinde koordine etmek ve yürütmek amacıyla faaliyet göstermektedir. TİKA, Türkiye’nin sosyal ve ekonomik yardımlarını dünya genelinde yürütür ve kalkınma projelerini destekler.

[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu