Coğrafya

Türkiye’de Karasal İklim

[ad_1]

Türkiye’de Karasal İklim konusunda ülkemizde görülen iklim tiplerinin devamı olan karasal iklim çeşitlerini ve özelliklerini inceleyeceğiz. Karasal iklim ülkemizin bir çok bölümünde yaygın olarak görülen bir iklimdir. Önceki konumuz da Türkiye’de İklim Tipleri ve Bitki Örtüsünü işlemiştik. Sıradaki kpss konumuz ise Türkiye’de Karasal İklim olacaktır.

Türkiye’de Karasal İklim

İç Anadolu Tipi Karasal İklim

İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinin bir bölümünde görülen iklim tipidir. Bu iklim tipinde en fazla yağış ilkbaharda, en az yağış ise yazın görülür. Yıllık yağış miktarı 500 mm’nin altındadır. İlkbaharda düşen yağışlar ısınmanın da etkisi ile oluşan konveksiyonel yağışlardır. Türkiyenin en az yağış alan yerlerinden olan Tuz Gölü, Iğdır, Malatya, Elazığ çevreleri de bu iklim tipinin yayılış alanında bulunur. Yağış rejimi düzensiz ve yağış azdır. Kış sıcaklık değerleri düşük, ayaz ve kar yağışlıdır. Nemliliğin az olması nedeniyle yıllık sıcaklık farkı fazladır. Yazlar sıcak ve kurak geçer. Mekanik parçalanma oldukça yaygındır.

Bitki örtüsü bozkırdır. Stepler ilkbahar yağışları ile yeşeren kurak dönemlerde sararan otlardır. Bu iklim tipinde bitki örtüsü yağışın az olması nedeni ile cılızdır.

Erzurum – Kars Tipi Sert Karasal İklim

Yıllık yağış miktarı İç Anadolu Karasal ikliminden fazladır. Bu durumun en önemli belirleyicisi yükseltidir. En fazla yağış yaz döneminde görülür. Kış yağışları genellikle kar, yaz yağışları ise konveksiyoneldir. Yağış rejimi düzensizdir fakat yazlar kurak geçmez. Yaz yağışlarının etkisi ile gür çayırlar oluşur ve bu nedenle yaygın olarak büyükbaş mera hayvancılığı yapılır.

Kış mevsiminde sıcaklık oldukça düşüktür. Yükselti, şiddetli karasallık, Sibirya yüksek basıncı sıcaklığın düşmesinde etkilidir. Sıcaklık farkı oldukça yüksektir ve mekanik parçalanma şiddetlidir. Karla örtülü ve donlu gün sayısı en yüksek olan iklimdir. Bitki örtüsü çayır ve iğne yapraklı ormandır. Düşük sıcaklık nedeni ile tarım ürünü çeşidi azdır. tarım ürünü olgunlaşma süreci daha uzundur.

Güneydoğu Anadolu Tipi Karasal İklim

En fazla yağış kış mevsiminde en az yağış ise yaz mevsiminde görülür. Yağış rejimi düzensizdir ve Akdeniz yağış rejimine benzer.  Aşırı buharlaşma nedeni ile yaz ayları kurak geçer. Yıllık sıcaklık farkı yaz aylarındaki ısınma nedeni ile azdır. Bitki örtüsü bozkırdır.

Kpss genel kültür coğrafya dersi Türkiye’de Karasal İklim konusunu tamamladık. Bir sonraki coğrafya dersi konumuz Türkiye’de Nüfus olacaktır.

Türkiye, batısında Ege Denizi ve Akdeniz, doğusunda Karadeniz ve güneyinde Akdeniz ile çevrili olan bir ülkedir. Ülkenin iç kesimlerinden Akdeniz ve Karadeniz’e kadar uzanan bir yayla ve ovalar bölgesi yer alır. Türkiye’nin büyük bir bölümünde hakim olan iklim tipi ise Karasal İklim’dir.

Karasal İklim, kış aylarında soğuk ve bol kar yağışlı, yaz aylarında ise sıcak ve kurak bir iklim türüdür. Bu iklim tipinin etkilediği bölgeler arasında İç Anadolu Bölgesi, Marmara Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi sayılabilir.

Türkiye’nin başkenti Ankara, Karasal İklim bölgesinde yer almaktadır. Yoğun kış şartlarına sahip olan Ankara, soğuk ve kar yağışlı bir kış geçirmekte, yaz aylarında ise sıcak ve kurak bir dönem yaşamaktadır.

*Bölgenin önemli yerleri HTML bold tagı ile işaretlenmiştir:

– *Ankara*: Türkiye’nin başkenti olan Ankara, Karasal İklim bölgesinde yer alır ve ülkenin en önemli politik ve idari merkezidir.

– Kayseri: Kayseri, Orta Anadolu’da bulunan önemli bir şehirdir. Karasal İklim etkisi altında olan Kayseri, tarihi ve turistik mekanlarıyla da dikkat çeker.

– Konya: Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Konya, Karasal İklimin belirgin bir şekilde görüldüğü şehirlerden biridir. Mevlana Müzesi, Alaaddin Tepesi ve tarihi camileriyle ünlüdür.

*Tabloları benzersiz örneklerle değiştirerek tekrar yaz:

BölgeŞehirÖnemli Yerler
İç Anadolu BölgesiAnkaraAtatürk Orman Çiftliği, Anıtkabir
İç Anadolu BölgesiKayseriKayseri Kalesi, Gevher Nesibe Müzesi
İç Anadolu BölgesiKonyaMevlana Müzesi, Alaaddin Tepesi

[ad_2]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu