Coğrafya

Türkiye’de İklim Tipleri ve Bitki Örtüsü

[ad_1]

Türkiye’de İklim Tipleri ve Bitki Örtüsü konumuzda ülkemizde görülen iklim tiplerini, özelliklerini ve bitki örtü çeşitlerini inceleyeceğiz. Bu konu kpss açısından önemli ve her yıl soru gelebilen bir konudur. Önceki konumuzda Türkiye’de Yağış ve Nemlilik konusunu işlemiştik. Sıradaki konumuz ise Türkiye’de İklim Tipleri ve Bitki Örtüsü olacaktır.

Türkiye’de İklim Tipleri ve Bitki Örtüsü

Ülkemiz kuzey yarım küre orta uşağında bulunduğu için Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Ancak bazı etmenler farklı iklimlerin oluşmasına neden olmuştur. Ülkemizde temel olarak 3 farklı iklim tipi vardır. Bunlar Akdeniz, Karadeniz ve Karasal iklim tipleridir.

1. Akdeniz İklimi

Akdeniz bölgesi kıyı şeridi, Kıyı Ege Bölümü, Güney Marmara, Gaziantep çevresinde görülür. Yağış rejimi düzensiz olan bu iklimde yıllık ortalama yağış miktarı 1000mm’nin üstündedir. En fazla yağış kış aylarında, en az yağış ise yaz aylarında görülür. Yağışlar genellikle cephe yağışlarıdır. Kış sıcaklıkları eksi derecelere düşmediği için yağışlar yağmur şeklindedir.

En düşük sıcaklık kışın, en yüksek sıcaklık yazın görülür. Yılda don görülme olayı çok azdır. Bazı yıllarda hiç rastlanmayabilir. Enlemin etkisi ile sıcaklık ortalamaları Akdeniz kıyısından Güney Marmara bölgesine doğru azalır. Kuzeybatıdan etkili olan hava akımı sıcaklığın düşmesine neden olur.

Akdeniz ikliminin bitki örtüsü makidir. Maki her mevsim yeşil kalan, yapraklı, bodur ağaçlardır. Makiler kızılçam ormanlarının tahrip edilmesi ile ortaya çıkmışlardır. Defne, keçiboynuzu, lavanta, zakkum, mersin, kocayemiş, yabani zeytin, tesbih önemli maki türleridir. Maki üst sınırı enlemin ve sıcaklığında etkisi ile Akdeniz’den Güney Marmara bölümüne doğru azalır.

2. Karadeniz İklimi

Karadeniz kuşağı boyunca etkilidir. Doğu Karadenizde 2000-2500mm, Orta Karadenizde 700-1000 mm, Batı Karadenizde ise 1000-1500 mm ortalama yağış miktarıdır. En fazla yağış sonbaharda, en az yağış ise ilkbaharda oluşur. Yağışlar genellikle yamaç yağışı biçimindedir. Her mevsim yağışlıdır ve bu sebeple kimyasal çözünme fazladır. Bağıl nem ve bulutluluk oranın en fazla olduğu iklimdir. Yazları serin ve yağışlı, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Nemlilik, föhn rüzgarları, Kafkas dağlarının kuzeydoğudan gelen rüzgarları engellemesi nedenleri ile yıllık sıcaklık farkı en az olan bölgemizdir.

Karadeniz iklimi bitki örtüsü ormandır. Yağışın çok olması nedeni ile orman deniz seviyesinden başlar. Ladin, şimşir, kestane yaygın ağaç çeşitlerindendir.

Kpss genel kültür coğrafya dersi Türkiye’de İklim Tipleri ve Bitki Örtüsü konusunu tamamladık. Sıradaki coğrafya dersi konumuz Türkiye’de Karasal İklim olacaktır.

Türkiye, çeşitli iklim tipleri ve zengin bitki örtüsü ile karakterize edilen bir ülkedir. İklim tipleri, coğrafi konumdan, rakım ve deniz etkisine kadar çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

1. Karasal İklim: Türkiye’nin iç bölgelerinde, deniz etkisinin az olduğu ve sıcaklık farklarının yüksek olduğu bir iklim tipidir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır. Özellikle Orta Anadolu Bölgesi bu iklim tipiyle tanınır. **Orta Anadolu Bölgesi** karasal iklimin en belirgin olduğu yerlerden biridir.

2. Akdeniz İklimi: Türkiye’nin güney ve batı bölgelerinde görülen bir iklim tipidir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlıdır. Akdeniz iklimi, bitki örtüsü açısından oldukça zengin bir bölgeye sahiptir. **Ege Bölgesi**’nde bulunan zeytin ağaçları ve maki bitki örtüsü, bu iklim tipinin karakteristik özelliklerindendir.

3. Karadeniz İklimi: Türkiye’nin kuzeyinde, Karadeniz’e kıyısı olan bölgelerde görülen bir iklim tipidir. Yazlar serin ve yağışlı, kışlar ise ılıman ve nemli geçer. Bu iklim tipi, yoğun yağışlar ve yüksek nem ile birlikte ormanlar için uygun bir ortam sağlar. **Karadeniz Bölgesi**’nde bulunan ormanlar, bu iklim tipinin önemli bir parçasıdır.

4. İç Anadolu Stepi: Türkiye’nin iç bölgelerinde, Akdeniz ve Karadeniz ikliminin etkisinin azaldığı bir steptir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Bu bölgede bozkır bitki örtüsü yaygındır ve tarım faaliyetleri için önemli bir alandır. **Konya Ovası**, İç Anadolu Stepi’nin en önemli örneklerinden biridir.

Bu çeşitli iklim tipleri ve zengin bitki örtüsü, Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik açısından benzersiz bir ülke olmasını sağlar. Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan önemli yerler, coğrafi özelliklerine göre farklılık gösterir.

[ad_2]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu