Türkçe

Sözcüğün Yapısı

[ad_1]

Sözcüğün Yapısı konumuzda basit sözcükler, türemiş sözcükler, birleşik sözcükler başlıklarını inceleyeceğiz. Önceki konumuzda Noktalama İşaretlerini işlemiştik. Sıradaki kpss türkçe dersi konumuz ise Sözcüğün Yapısı olacaktır.

Sözcüğün Yapısı

Önce dil bilgisi konusuna değinmek gerekirse;Kök: Bir sözcüğün; ek almadan, anlamlı, en küçük birimine kök denir. Kökler türleri bakımından ikiye ayrılır.1. İsim Kökleri: Sonuna -mek, -mak (mastar eki) gelemeyen köklerdir.ev, araba, çiçek, böcek, ağaç gibi…2.Fiil Kökleri: Sonuna -mek, -mak gelen köklerdir.oku-, yaz-, kalk-, yap- gibi…Ek ise kökten sonra gelen ve kök ile anlamca bağ kuran parçadır. Bir sözcüğün kökü ile ek aldıktan sonraki hali arasında mutlaka anlamca bir bağ bulunması gerekir. bil- gi = kökü bil olabilir çünkü bil ve bilgi arasında anlamca bir bağ vardır.Dilimizde ekler iki gruba ayrılarak incelenir.1. Yapım ekleri: Sözcüğün yapısı, anlamı ve bazen de türünü değiştiren eklere yapım eki denir.gör- gü      bil- im      su- layaz-ar        gez-i         göz- cü2.Çekim ekleri: Eklendikleri sözcüğün anlamını, yapısını ve türünü değiştirmeyen sadece görevini belirleyen eklere çekim ekleri denir.  a. Ad durum ekleri:-i eki (belirtme) → ev-i-e eki (yönelme)→ ev-e-de eki ( bulunma) → ev-de-den eki (ayrılma) → ev-denb. Tamlama ekleri: -in eki (tamlayan), -i eki (tamlanan)ev-in iç-i , kapı-nın kol-uc. İyelik ekleri:Bir varlığın neye, kime ait olduğunu belirten eklerdir.ev-i-m → benimev-i-n→ seninev-i-miz → bizimev-i-niz→ sizinev-leri→ onlarınd. Çoğul eki: ev-ler, ağaç-lare. Kişi ekleriçık-tı-m → ben         çıktı-nız→sizçık-tı-n→sen             çık-tı → oçık-tı-k → biz            çık-tı-lar→ onlarg. İlgi zamiri (-ki)senin-kibenim-kibizim-kiSözcüğün YapısıDilimizde sözcükler yapı bakımından üçe ayrılmaktadır.1. Basit sözcükler: Yapım eki almayan sadece çekim eki alabilen sözcüklerdir.gözler, köy, evim…2. Türemiş sözcükler: Yapım eki almış sözcüklerdir.göz-lük, ver-gi, balık-çı, bil-gi…3. Birleşik sözcükler: birden çok sözcüğün anlam veya yapı açısından kaynaşması ile oluşan sözcüklerdir.affetmek, bilgisayar, pazartesi, kahvaltı, hanımeli, terk etmek…Kpss genel yetenek türkçe dersi Sözcüğün Yapısı konusunu tamamladık. Bir sonraki türkçe dersi konumuz Sözcük Türleri olacaktır.

“Sözcük” kelimesi dilimizde kullanılan bir kavramın adıdır. Sözcük, anlamlı bir şekilde bir araya gelmiş harflerden oluşur ve dilin en küçük anlam birimidir. Günlük hayatta kelimeler aracılığıyla düşüncelerimizi ifade ederiz.

Başlık 1 (h1): Sözcüğün Yapısı
Sözcüğün yapısal ve anlamsal özelliklerini ifade eden bir kavramdır.

Başlık 2 (h2): Türkçe Bir Açıklama
Sözcüğün Türkçe dilindeki karşılığını tanımlayan bir açıklama yapmaktır.

Tablo (table) Örneği:

SözcükAnlam
KitapYazılı metinlerin bulunduğu bir obje
Evİnsanların yaşamak için yerleştiği yapı

Bu tabloda, sözcüklerin örneklerini ve anlamlarını göstermekteyiz.

[ad_2]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu