YDS

İngilizce YDS Anlamca En Yakın Cümleyi Bulma | Paraphrase

[ad_1]

Anlamca en yakın cümleyi bulma soruları, çoğunlukla 68 – 71. Sorularda sorulur. Toplamda dört sorunun sorulduğu bu bölümde, İngilizcede “paraphrasing” denilen beceri ölçülür. Amaçlanan, adayın hem benzer dil bilgisi yapılarını, hem eş ve zıt anlamlı kelimeler konusunda ne kadar başarılı olduğunu ölçmektir. Böylece, cümleyi anlama becerisi anlaşılır.

YDS Anlamca En Yakın Cümleyi Bulma

Anlamca En yakın Cümleyi Bulma konusuyla bağıntılı soruları çözebilmeniz için aşağıda belirtmiş olduğumuz adımları izlemeniz gerekmektedir. Böylece YDS’de karşınıza çıkacak olan bu tip sorulara daha çok hakim olacaksınız.

Paraphrase Soru Çözümü için Atılması Gereken Adımlar

  • Cümleyi Anlama

Bu aşamada, cümlenin olumlu mu, olumsuz mu olduğunu, hem yapıdan hem de sözcüklerden anlamak gerekiyor. Cümlede bir karşılaştırma, “some, any, no” gibi miktar belirten sözcükler kullanılmışsa buna belki bir diyagram bile çizebilirsiniz.

  • Özneyi ve Zamanı Saptama

Cümle genel bir yargı içeriyorsa ve geniş zaman (Simple Present Tense) kullanılmışsa, sizin bunu değiştirmeniz oldukça nadir olması gereken bir durumdur. Dolayısıyla, cümlenin zamanını tespit etmeniz sizin şıkları elemenize yardımcı olacaktır. Aynı şekilde, özneyi tespit ettikten sonra, bu öznenin doğru şıkta da olması gerekiyor.

  • Bağlaçlar

Cümlede kullanılan bağlaçlar, olumlu bir yargıdan olumsuza geçiş, ilk söyleneni destekleme vb. anlamlarla kullanılmaktadır. Eğer cümlede bir bağlaç kullanılmışsa, bunun dengini mutlaka şıklarda arayınız.

  • Sıfat, Zarf Kullanımı

Genelde çeldiriciliği yüksek şıklar bu adım atılmadığında işaretlenir. Yani, doğru cevaba en yakın görünen şık genelde bu ayrıntıda gizlenir. Benzer, zıt anlam kullanımı becerinizi bu şıklarda göstermeniz gerekmektedir.

Bu yaklaşımlarımızı aşağıda bir soruda test edelim:

(LYS 2012)

 

After the fall of the Roman Empire, the Latin language continued to change and evolve as it had always done.

a)    Latin began to develop and transform after the collapse of the Roman Empire.

b)    Latin was a changing and evolving language, and this did not change after the Roman Empire’s collapse.

c)    Following the fall of the Roman Empire, Latin transformed into an almost new language.

d)    Latin remained a prestigious language in many countries after the fall of the Roman Empire.

e)    The Latin language owed much of its progress to the Roman Empire even after its fall.

1.    Cümleyi anlamaya çalıştığımızda, “Roma İmparatorluğu’nun çöküşünün ardından, Latin dili değişmeye ve gelişmeye her zaman yaptığı gibi devam etti.” denmiş. Göründüğü gibi herhangi bir yargı, Latin diline herhangi bir ekstra sıfat ekleme, Roma İmparatorluğu’nun çöküşü ile Latin dilinin gelişmesi arasında birbirinin sebebi olan bir ilişki vs. yok.

2.    Cümlenin öznesi, Latin dili ve zaman da “Simple Past” yani geçmiş zaman. Ancak bunun bütün şıklarda böyle olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bir eleme yapmıyoruz.

3.    Bu aşamada, bize “as it had always done” yani her zaman yaptığı gibi yapısını kullanacağız.

4.    Bir sıfat ve zarf göremiyoruz ancak burada “değişmeye ve gelişmeye devam etti” yapısı bize yardımcı olacaktır.

Bu adımların sonrasında soruyu çözmeye bakalım.

·         İlk olarak C, D ve E şıkları eleniyor. Nedenleri ise, C seçeneğindeki “new language” yapısı; D seçeneğindeki “prestigious language” yapısı ve E seçeneğindeki owe fiili. Bunları orijinal cümlede göremiyoruz.

·         A seçeneğinde de “began” fiili var yani başladı denmiş. Oysaki Latin dili değişmeye ve gelişmeye başlamamıştı, devam ediyordu. Bu yüzden eleniyor.

·         Kalan şık olan B seçeneği doğru cevap.

Böylece, paraphrasing soruları yani anlamca en yakın cümleyi bulma soruları nasıl çözülür, bir fikir edindik. Örnek bir soru da çözdük. Soru çözümü videosunu da aşağıda bulabilirsiniz.

YDS Anlamca En Yakın Cümleyi Bulma Soru Çözümü

Bu konuya da gereken önemi vermenizi bir kez daha hatırlatmak isteriz. YDS Anlamca En Yakın Cümleyi Bulma konusu ve soru çözümü tamamlanmıştır. Bir Sonraki YDS konumuz Situation yani ‘Verilen Durumda Söylenmiş Olabilecek İfadeyi Bulma’ olacaktır.

Paraphrase, bir metni veya bir cümleyi farklı bir şekilde ifade etmek, anlamını koruyarak yeniden formüle etmektir. Bu, İngilizce dilinde özellikle dil sınavları gibi durumlarda çok önemli bir beceridir.

Paraphrase etmek, iki farklı strateji kullanılarak yapılabilir: kelime seçimi ve cümle yapısı. İlk adım, metni anlamını koruyarak farklı kelimeler kullanarak yeniden ifade etmektir. Bu, metni daha çeşitli ve ilginç hale getirecektir. İkinci adım ise, cümle yapısını değiştirerek metnin anlamını korumak için farklı bir sıra veya düzen kullanmaktır.

Paraphrase yaparken, belirli kelimeleri ve ifadeleri belirterek veya onları kalın yaparak önemli noktaları vurgulayabilirsiniz. Örneğin, “çok önemli bir beceri” ifadesinde “önemli” kelimesini kalın yaparak belirtmek, cümlenin anlamını vurgulayacaktır.

Tabloları paraphrase etmek için, orijinal tablonun verilerini değiştirebilir veya tablonun anlamını koruyan tamamen yeni bir örnek kullanabilirsiniz. Bu sayede tabloları daha etkileyici ve ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Paraphrase yaparken, İngilizce dilinin sınırlarını zorlamakta özgürsünüz. Metni daha ilginç ve akıcı hale getirmek için çeşitli ifadeler ve kelime seçimleri kullanabilirsiniz. Unutmayın, paraphrase etmek metni anlamını koruyarak yeniden ifade etmek demektir, bu nedenle orijinal mesajı saptırmamaya özen gösterin.

[ad_2]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu