YDS

İngilizce Cümle Tamamlama | YDS Konu Anlatımı – Soru Çözümü

[ad_1]

İngilizce Cümle tamamlama sorularını, geleneksel olarak 27 – 36. Sorularda görürüz. Başta ya da sonda, bir cümle veya cümlecik verilir, kalan boşluğu sizin tamamlamanız istenir. Genel olarak, bu sorularda, sizin bağlaç kullanımı beceriniz, kelime bilginizle beraber ölçülür. ÖSYM havuzundaki her bağlacın kullanımı, anlamı, kuralları, formüller bu sorularda büyük önem arz eder.

İngilizce Cümle Tamamlama Becerileri

Soru Çözüm Teknikleri:

Yapılması gereken ilk eylem, bize hangisinin sorulduğunu bulmak olmalıdır. Bizden ana cümle mi yoksa yan cümlecik mi bekleniyor, aşağıda inceleyelim:

 1. Bağlaç + cümlecik —- ya da —- bağlaç + cümlecik: Bu şekildeki yapıda, bizden bir ana cümle isteniyor. Bağlaç ve cümlecik zaten verilmiş.
 2. SVO —- ya da —- SVO: Burada ise, bize ana cümle verilmiş. Bu cümleyi bir bağlaç yardımıyla, yan cümleciğe bağlamamız gerekiyor.

Cümle tamamlama soruları, genel olarak, bağlaç gruplarına göre incelenir. Atmamız gereken adımlar, aşağıda sunulmuştur:

 1. İlk olarak bağlaçlara bakılır. Bağlaç ile kullanılmış bir cümlecik verilmiş ise, sizden devamını bulmanız için istenen, verilen bağlacın kendine özgü kullanımı doğrultusunda, anlam bütünlüğü sağlayamayan şıkları elemenizdir.
 2. Bağlaç türüne göre, şıkların sayısını azaltmanız, elinizde kalan şıklarla da anlam bütünlüğü konusunda çalışma yapmanız açısından önemlidir.
 3. Anahtar bir nokta da, zamirler ile alakalıdır. Diyelim ki cümlenin bir yerinde “her” zamiri geçiyor, sizin şıklarda mutlaka o kişi ile ilgili özel bilgi aramanız gerekir. Örnek olarak;

(LYS 2012) —-, they move their bodies according to complex rhythmic patterns.

 1. When books on dance are widely available
 2. If dancing is an important part of a culture
 3. Since dancing and religion go together in many cultures
 4. As dancers perform in front of an audience at a festival
 5. Although dancing is beneficial for many people

Soruda, dikkat ederseniz, ikinci bölüm, “they” ile başlamış. Dolayısıyla, bizim şıklarda çoğul bir özne aramamız gerekiyor. Bu yüzden b ve e seçenekleri eleniyor. Move their bodies de bize öznenin bir insan olduğunu gösterdiğinden, kitaplar, dans ve din öznelerinin olduğu a ve c seçenekleri de eleniyor ve doğru cevap olarak d işaretleniyor.

İngilizce Cümle Tamamlama becerileri ve bunlara ait sorulara bakarken bağlaç türlerini iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu yüzden İngilizce Bağlaçlar konusunu tam olarak anlamadan İngilizce cümle tamamlama sorularını çözmeniz pek mümkün değildir.

Aşağıdaki örnek soru üzerinden konumuza devam edelim.

(LYS 2012) Solar power stations can be an economical way to generate power —-.

 1. because the power generated by electricity is insignificant
 2. if a region has a steady amount of sunshine
 3. even though they have built a demonstration plant in Italy
 4. although they already operate a power plant there
 5. since power from solar power plants is about twice as expensive

Bu soruda, güneş enerji istasyonlarının, güç üretme konusunda ekonomik olduğu söylenmiş, genel bir yargı var. Bize bu konuya paralel bir cümle gerekiyor. A ve E, çelişen ifadeler. İlk cümle ile çelişiyorlar. C ve D ise, they ve there zamirlerinden dolayı eleniyor. İlk cümle de bu iki zamirin kullanılmasını gerektiren bir yapı yok. Dolayısıyla cevap, B seçeneğidir. Bir yerde, istikrarlı seviyede güneş ışığı varsa, güç üretmek için güneş enerjisi istasyonları ekonomik bir yol olabilir denmiş. Çok mantıklı.

İngilizce Cümle Tamamlama Soru Çözümü

Çözdüğümüz bu sorular tabi ki size yetmemelidir. Bu konuyla ilgili yayınladığımız videonun yanında soru çözümü videomuzu da izlemenizi, ÖSYM arşivindeki YDS soruları çözmenizi, on soruluk bir paya sahip olduğundan, cümle tamamlama becerileri sorularına gerekli özeni göstermenizi tavsiye ediyoruz.

İngilizce Cümle Tamamlama | YDS Konu Anlatımı – Soru Çözümü, Yabancı Dil Sınavı (YDS) için hazırlanan bir ders materyalidir. Bu materyal, YDS sınavında sorulan cümle tamamlama türündeki soruların çözümünü ve stratejilerini açıklamaktadır.

Bu konu anlatımı, YDS sınavına hazırlanan öğrenciler için oldukça önemlidir. YDS sınavında, cümle tamamlama soruları genellikle paragrafın boş bırakılan kısmını anlam ve dilbilgisi kurallarına göre tamamlama becerisini ölçer. Dolayısıyla bu konunun anlaşılması ve doğru stratejilerin kullanılması sınavda başarıyı etkileyen önemli bir faktördür.

YDS cümle tamamlama sorularını çözerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle, boş bırakılan kısım üzerinde doğru bir şekilde düşünmek ve parçanın bütününü anlamaya çalışmak önemlidir. Ardından, cümledeki dilbilgisi kurallarını göz önünde bulundurarak uygun bir kelime veya ifadeyi seçmek gerekmektedir. Ayrıca, cümle tamamlama sorularında zaman, neden-sonuç ilişkisi gibi önemli bağlantıları da dikkate almak önemlidir.

Örnek soru çözümleri ile bu stratejilerin nasıl uygulanacağı daha iyi anlaşılabilir. Örneğin, aşağıdaki soruda bir paragrafın eksik bırakılan kısmını doğru bir şekilde tamamlamak gerekmektedir:

“Helen Keller was born in 1880 in Alabama. She was ___.”

Bu cümleyi tamamlamak için aşağıdaki seçeneklerden birini seçmek gerekmektedir:

A) blind and deaf
B) a famous musician
C) the founder of a charity organization
D) an accomplished writer

Doğru cevap A seçeneğidir: “Helen Keller was born in 1880 in Alabama. She was blind and deaf.” Bu örnek, cümle tamamlama sorularının nasıl çözülebileceğini göstermektedir.

Bu şekilde örnekler kullanarak YDS cümle tamamlama sorularının çözüm stratejilerini ve önemli noktalarını açıklamak, öğrencilerin konuyu daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

[ad_2]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu