A+ R A-

2013 Ücretli Öğretmenlik Maaşları ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Öğeyi Oyla
(1 vote)
KPSS Dershanesi KPSS Dershanesi www.kpssdershanesi.net

Ataması yapılmayan,atanamayan öğretmen adaylarının durumu ne olacak?

Bir kısım adaylar tekrar KPSS’ye hazırlanmak için dershanelere yazılacak,yepyeni kitaplar alacak…Bir kısmı memurluğa başvuracak ve okuduğu bölüm harici bir iş yapmak zorunda kalacak…Bir kısmı da ülkemizin “acı gerçeği” ücretli öğretmenliğe başvuracak…Peki nedir bu ücretli öğretmenlik?

Uzun yıllardır zaman zaman öğretmen açığının giderilmesi amacıyla uygulanan bu sistemin yasal dayanağını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 89. maddesi oluşturuyor.
Söz konusu maddede, ''Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile üniversite ve akademi (Askeri akademiler dahil), okul kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda vb. kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebilir'' hükmü yer alıyor.
Bu hüküm çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın çıkardığı ''Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esaslar''da, ders ücreti karşılığı görevlendirmelerle ilgili olarak bazı kurallar belirlendi.


Ücretli öğretmenlik nedir?
Ücretli öğretmenlik atanamadan öğretmen olabilmenin diğer adıdır…Ataması yapılan bir öğretmene göre neredeyse maaş olarak 1/3 oranında maaş alır ücretli öğretmen.

Ücretli öğretmenlik ile Sözleşmeli Öğretmenlik Aynı Mı?
-Ücretli öğretmenlik ile sözleşmeli öğretmenlik aynı şey değildir.sözleşmeli öğretmenler atanan öğretmenlerdir,kadrolularla aynı statüye sahiplerdir(maaş ve sigorta konusunda)
-Ücretli öğretmenler resmi tatillerde ve haftasonlarında maaş alamazlar.

Ücretli öğretmen olabilmek için ne yapmak gerekiyor?
-Ücretli öğretmenler il veya ilçe milli eğitimine başvuru yaparak görevlendirilen öğretmenlerdir.Ücretli öğretmenlik yapabilmek için gerekli evraklarla birlikte il veya ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvuru yapmak gerekiyor.


Ücretli öğretmen maaşı ne kadar?
Ücretli öğretmenlerin geçmiş yıllardaki ders saat ücretlerine bakacak olursak 2012-2013 için ücretli öğretmenin ders saat ücretinin ne kadar artacağı konusunda bir bilgi sahibi olabiliriz.
-Ücretli öğretmen girdiği ders saati başına ücret almaktadır.1ders saati ücreti her sene iyileştirilmeye çalışılsa da hala beklentileri karşılayamamakta…
2010 senesinde ücretli öğretmenlik ders saati ücreti brüt 8.32 TL, net: 7.02 TL
2011 senesinde ücretli öğretmenlik ders saati brüt ücreti 9,02,net 7,2 TL
2012 senesinde ücretli öğretmenlik ders saati brüt ücreti 9,27 TL,net ise 7,8TL…

-Bir ücretli öğretmen haftada maximum 30 saat derse girebilmekte,bu da maaşının yaklaşık olarak 960 TL olması demektir…

Ücretli öğretmenlerin sigortaları kaç gün yatıyor?
-Ücretli öğretmenlerin en büyük sorunu sigorta primlerinin 30gün üzerinden yatmıyor olması(gerçi kimi il ve ilçelerde tam olarak yatıyorken,aynı durumdaki başka il veya ilçede max 16gün yatıyor,bu da değişik bi uygulama…)Yani ücretli öğretmenlik yapılan il ilçe müdürlüğüne bağlı biraz ücretli öğretmenin sigortasının tam yatıp yatmaması durumu.
-Günlük ders saati 7.5'dan az olan ücretli öğretmenler 1gün çalışmış sayılmıyor ve sigorta primi 30 gün olarak yatmıyor.
Haftada 30 saat derse giren ücretli öğretmenin sigortası 5gün çalışmasına rağmen 3 veya 4 gün yatıyor…
-Her ay değişen sigorta primleri ve maaşlar ücretli öğretmenleri daha da yıpratmakta ve bu süreçte kendilerini yalnız hissetmelerine neden olmaktadır…
-En zoru da bu süreçte ücretli öğretmenlik yapan adayların bir yandan da KPSS’ye hazırlanıp yüksek puan almak zorunda olmasıdır…

 

Ücretli Öğretmenlik başvurusu hakkında daha fazla bilgi almak ve başvuru dilekçesini indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın...

http://www.kpssdershanesi.net/kpss-haberleri/haberler/2011-2012-ucretli-ogretmenlik-basvurulari.html#comment32

Son Düzenlenme Cumartesi, 08 Eylül 2012 22:34
Super Yonetici

Kpss Dershanesi

Sanal Dershaneniz

Web site: www.kpssdershanesi.net
Yorum eklemek için giriş yapın

Kayıt

*
*
*
*
*

* işaretli alanlar gerekli